22 września. W 2020 roku będzie to wtorek.
Dzień bez Samochodu w Polsce obchodzony jest od 2004 roku pod patronatem Ministerstwa Środowiska.
Dzień bez Samochodu - jaka jest historia i na czym polega święto?
Dzień bez Samochodu to międzynarodowa kampania proekologiczna, która wieńczy Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu obchodzony od 16 września. Święto to ma wspomóc proekologiczne idee i zmniejszyć ilość spalin wytwarzanych przez miliony aut poruszających się po miastach.
W Dzień bez Samochodu zachęca się, by kierowcy zrezygnowali z użytkowania aut, a zamiast tego wybrali przejazd komunikacją miejską czy miejskimi rowerami. Co więcej, w tym dniu w wielu miastach, które przyłączają się do kampanii, przewidziana jest bezpłatna komunikacja dla kierowców, którzy posiadają przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu. Dodatkowo 22 września w wybranych miastach zamykane są centralne ulice dla samochodów.
W ramach tygodnia zrównoważonego transportu promowane są ekologiczne, niskoemisyjne środki transportu ze szczególnym uwzględnieniem pojazdów elektrycznych oraz systemów mobilności współdzielonej. W tym roku, w obchodach Europejskiego Tygodnia Mobilności bierze udział 1 268 miast. Ponadto, zarejestrowanych zostało 227 wydarzeń organizowanych przez różnego rodzaju podmioty takie jak uczelnie, prywatne firmy czy organizacje pozarządowe. Zwieńczeniem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu jest przypadający na 22 września Dzień bez Samochodu. W ramach obchodów tego dnia pracownicy Ministerstwa Energii mają możliwość wypożyczenia roweru elektrycznego.
Rower elektryczny to pojazd, który w ostatnich latach szturmem podbija ulice krajów Europy Zachodniej. Idea takiego roweru pojawiła się w branży kilkadziesiąt lat temu, zaś już od kilkunastu lat trwają intensywne prace projektowo-wdrożeniowe nad tym produktem. W opinii wiceministra energii Michała Kurtyki tego typu rozwiązanie stanowi doskonałą alternatywę dla dostępnych powszechnie środków transportu. - Elektryczny rower jest doskonałym pojazdem do poruszania się po mieście. Można nim bowiem ominąć korki, a dzięki zamontowanemu silnikowi, ograniczyć wysiłek fizyczny. Jest to doskonałe rozwiązanie zarówno dla osób starszych, jak i dla tych, które pokonują na co dzień dłuższe dystanse. Dzięki wspomaganiu można bowiem z łatwością podjechać pod wzniesienie czy pokonać większe odległości – zaznacza.

A może zachęcisz swoich Rodziców, Dziadków, Sąsiadów, Przyjaciół do przyłączenia się do tej akcji?
Warto zamienić cztery koła na transport publiczny lub przesiąść się na jednoślady.
W tym dniu zamieńcie samochód na rower, hulajnogę czy hoverboarda.
Jest szybciej, bo nie stoisz w korku, taniej, bo nie tankujesz i zdrowiej, bo ruszasz się.
Dzień Bez Samochodu ma uświadamiać użytkownikom pojazdów negatywny wpływ spalin samochodowych na środowisko, a także kształtować i utrwalać ekologiczne postawy wśród obywateli np. częstsze korzystanie z komunikacji miejskiej, rowerów lub chodzenia pieszo.
Przyłącz się i Ty!