Historia

ImageGimnazjum nr 6 w Płocku akt założycielski otrzymało 1 września 1999 roku. Powstało na bazie istniejącej Szkoły Podstawowej nr 14, rozpoczynając swoją działalność w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Płocku. Zespół szkół i szkoła podstawowa przestało istnieć z dniem 31 sierpnia 2001 roku. Gimnazjum nr 6 mieści się w sędziwym budynku, który od początku istnienia służył oświacie. Wybudowany został w 1928 roku dzięki inicjatywie Leona Dorobka, radnego i pedagoga miasta Płocka. Pierwszym kierownikiem mieszczącej się w nim szkoły dziennej i rzemieślniczej był Leon Dorobek. Była to jedyna szkoła w Płocku w dwudziestoleciu międzywojennym. Po zakończeniu wojny powołano do życia Szkołę Podstawową oraz Liceum Pedagogiczne. Następnie w gmachu tym rozpoczęło działalność Studium Pedagogiczne, zaś w latach 1972 - 1982 istniał Wydział Inżynierii Filii Politechniki Warszawskiej. W roku 1983 powstaje i rozpoczyna swoją działalność Szkoła Podstawowa Nr 14, pierwszym dyrektorem i organizatorem placówki była mgr Grażyna Borczuk. W 1992 roku na dyrektora szkoły podstawowej powołana zostaje, w wyniku konkursu, mgr Grażyna Rutkowska, która kolejno obejmuje funkcje dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6, a następnie Gimnazjum nr 6 z dniem 1 września 2001 roku.Powstanie gimnazjum na bazie szkoły podstawowej, kontynuuje tradycje i drogi rozwoju "czternastki", w tym działalność proekologiczną zapoczątkowaną w 1993 roku, zwieńczoną nadaniem szkole w 1996 roku imienia Władysława Szafera - Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, wybitny uczony botanik, znakomity pedagog, wychowawca i publicysta. Główny organizator powołania Ligi Ochrony Przyrody, zaangażowany działacz w międzynarodowym ruchu ochrony przyrody.

Działalność szkoły podstawowej zapoczątkowała osiągnięciami w konkursach ekologicznych, prowadzonymi innowacjami przedmiotowymi poszerzającymi treści programu o ekologię wpłynęła na wyjście szkoły do środowiska poprzez udział w amerykańskim programie edukacji ekologicznej "KRĄG" przy Instytucie na Rzecz Zrównoważonych Społeczeństw w Stanie Vermont. Inicjatywy proekologiczne szkoły są kontynuowane przez młodzież i nauczycieli w gimnazjum. Uczniowie z zapałem organizują imprezy i uroczystości dla środowiska szkoły jak i dla miasta Płocka z okazji Dni Ziemi, Dni Ochrony Środowiska typu happeningi, wystawy, festiwale, konkursy. W naszym gimnazjum, aczkolwiek brak jest pełno wymiarowej sali gimnastycznej czy pracowni języków obcych, to zapewniamy przede wszystkim atmosferę nauki sprzyjającą wszechstronnemu rozwojowi młodzieży pod kierunkiem wysoko wykwalifikowanej kadry pedagogicznej, która nie tylko naucza i wychowuje młode pokolenie, ale stara się rozumieć ich problemy wieku dorastania. Uczniowie gimnazjum nie są dla nas anonimowi, znamy ich i ich problemy, które rozwiązujemy wspólnie z rodzicami na zespołach wychowawczych z pedagogiem, czy psychoterapeutą, opiekunem świetlicy. Szeroka oferta zajęć pozalekcyjnych skierowana jest zarówno do uczniów uzdolnionych jak i mających trudności w nauce. Swoje talenty uczniowie mogą rozwijać w kołach: matematycznym, polonistycznym, historycznym, fizycznym, chemicznym, ekologicznym, informatycznym, turystycznym, plastycznym, chórze, SKS w sekcjach piłki ręcznej, siatkowej, koszykowej itp.