Wolontariat

Już siódmy rok przy naszym gimnazjum działa koło wolontariatu. Zrzeszeni w nim uczniowie, pracują pod opieką pani Doroty Iwanowskiej,  na rzecz bezinteresownego niesienia pomocy innym oraz promują wolontariat obywatelski w środowisku lokalnym.  Dzięki ich zaangażowaniu szkoła otrzymała w 2005, 2006 i 2007 roku Certyfikat Szkoły Zaangażowanej Społecznie, a w 2008 roku wyróżnienie z UNICEF w konkursie na Najbardziej Zaangażowaną Społecznie Szkołę. We wszystkich działaniach wspierała i wspiera  uczniów oraz służy pomocą  Pani Dyrektor Grażyna Rutkowska.
W tym czasie wolontariusze:

• realizowali projekty z Centrum Projektów Obywatelskich np. Rodzina Rodzinie, z Centrum Edukacji Obywatelskiej Młodzi głosują, Opowiem Ci o wolnej Polsce, Młodzi Aktywiści Prezydencji, 20 lat Wspólnie, Poczytaj mi przyjacielu oraz z UNICEF w ramach Klubu Szkół UNICEF np. Szkoły dla AfrykiNa ratunek dzieciom w Kongo, Szkoła z prawami dziecka – 20 lat uchwalenia Konwencji Praw Dziecka,
  • brali udział w wielu finałach  Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy,
  • pomagali potrzebującym w ramach imprez integracyjnych w Domu Pomocy Społecznej w Płocku np.  Dzień Przyjaznych Serc, Wieczór marzeń,
  • angażowali się w wiele akcji i apeli charytatywnych np. Ratujmy Płockie Powązki, Gwiazdkowa niespodzianka, pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi na Haiti, pomoc dla głodujących w Rogu Afryki, wsparcie leczenia chorych dzieci,
  • działali w Centrum Wolontariatu, Klubie Integracji Społecznej przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej .

Wolontariusze brali też udział w Samorządowym Konkursie Nastolatków Ośmiu Wspaniałych. W 2006 roku laureatem tego konkursu została Ewa Ciarka, którą zakwalifikowano do ósemki najlepszych społeczników w Płocku. W działania na rzecz ludzi potrzebujących wsparcia angażują się też inni nauczyciele naszego gimnazjum.

Pani Małgorzata Banaszczak przygotowuje przedstawienia i koncerty charytatywne, dochód z których przeznaczony jest na Hospicjum Płockie, zakup gier planszowych dla Domu Pomocy Społecznej Przyjaznych Serc oraz leczenie dla młodzieży potrzebującej pomocy finansowej. Ideę wolontariatu społecznego propagują p. Ewa Bembenista, p. Małgorzata Cieślak, p. Magdalena Michalska,  które zachęcają  młodzież do realizacji inicjatyw Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Płocku. Ponadto razem z wolontariuszami biorą udział w WOŚP.
Pani Sylwia Fronczak wspólnie z p. Aliną Smolarek przygotowują kiermasze świąteczne, walentynkowe, charytatywne i okolicznościowe. Dochód z nich jest  przeznaczony na chore dzieci, Hospicjum Płockie i bibliotekę. Jednocześnie od 2006 roku p. Sylwia Fronczak sukcesywnie bierze udział w finałach WOŚP.
Bezinteresowne niesienie pomocy innym wzbogaca i uwrażliwia młodzież.